Lingua romanian

De Wikipedia, le encyclopedia libere
Saltar a: navigation, cercar
Romanian (Română)
Create per: {{{creator}}} in {{{data}}}
Contexto: {{{contexto}}}
Parlate in: Romania e Moldova
Regiones:Parlate in: {{{region}}}
Periodo: {{{periodo}}}
Personas: 28 milliones
Position: 36
Scriptura: {{{scriptura}}}
Typologia: Subjecto Verbo Objecto syllabic
Phylogenese:

Indoeuropee
 Italic
  Romanic
   Romanian
    
     
      
       

Statuto official
Nationes: nulle
Regulate per: Academia Română
Codices de position
ISO 639-1 ro
ISO 639-2 rum / ron
ISO 639-3 ron  (en)
SIL   (en)
SIL {{{sil2}}}
Extracto in lingua
Declaration universal del derectos del homine - Art.1
Toate fiinţele umane se nasc libere şi egale în demnitate şi în drepturi. Ele sunt înzestrate cu raţiune şi conştiinţă şi trebuie să se comporte unele faţă de altele în spiritul Frăţiei.
Le Patre Nostre
{{{extracto2}}}
Translitteration
{{{translitteration}}}
Lingua - Lista de linguas - Linguistica
Le logo de Wikipedia Visita le Wikipedia in [[::|Romanian]]!
Fr-carte-balkans-vlachs.png
Le romanian in Europa.

Le lingua romanian es un lingua romanic que es le lingua official de duo paises: Romania e Moldova. Lingua romanian ha influentias in le nove parolas del francese, italiano, anglese e pauc influentias slave. Le romaniano ha 28 000 000 parlatores native[1][2]: 21 000 000 in Romania, 3 000 000 in Moldova, 1 000 000 in Ukraina e immigrantes approx. 2 000 000 in Italia, approx. 2 000 000 in Espania, approx. 500 000 in USA e Canada.

Historia[modificar | modificar fonte]

Le lingua romanian ha essite formate durante le occuopation del Imperio Roman super le Thracia (o Dacia) que commenciava in le anno 106 (le victoria armate de Trajano super le dacos).

Grammatica[modificar | modificar fonte]

Formation de parolas derivate regularmente[modificar | modificar fonte]

In romaniano, il generalmente es possibile derivar un parola regularmente. In multe altere linguas europee, derivar un parola regularmente non es possibile, pro que le vocabulos ha assumite formas evoluite; lor origine, composition e connexiones familial ha essite obscurate. Pro exemplo, in interlingua, como in romanianio, derivar un parola regularmente es possible: 'integr-e', 'dis-integr-ar', 'integr-itate', 're-integr-abile' – totes parolas basate in un mesme radice. In linguas national, tal connexiones es generalmente perdite, p.ex. un espaniol non pote vider facilemente que 'integridad' es le qualitate de esser 'entero'.

Lng Substantivo Infinitivo Participio Subst. derivate Maestro del action Habilitate de action Habilitate de action repetative Infinitivo opposite
IA integr-e integr-ar integr-ate integr-itate integr-ator integr-abile re-integr-abile dis-integr-ar
EN integer to integr-ate integr-ated integr-ity integr-ator integr-able re-integr-able to des-integr-ate
RO întreg a integr-a integr-at integr-itate integr-ator integr-abil re-integr-abil a dez-integr-a
RO aspirat a aspira aspir-at aspir-ație aspir-ator aspir-abil re-aspir-abil a dez-aspir-a
RO loc a locu-i locu-it loc-ație locu-itor locu-ibil re-locu-ibil a dez-loca
RO cânt/cântec a cânt-a cânt-at cânt-are cânt-ator cânt-abil re-cânt-abil a des-cânta
RO vizită a vizit-a vizit-at vizit-are vizit-ator vizit-abil re-vizit-abil no opposite (a dez-vizita)
RO memorie a memor-a memor-at memor-are memor-ator memor-abil re-memor-abil a uita (dezmemora)
RO construire a constru-i constru-it constru-cție constru-ctor constru-ibil re-constru-ibil a demola (dezconstrui)
RO fapt a face făc-ut fac-ere făc-ător fac-ubil re-fac-ubil a des-face
RO profesare a profes-a profes-at profes-are profes-or profes-abil re-profes-abil a dez-profesa
RO îmbrăcăminte a îmbrac-a îmbrac-at îmbrac-are îmbrac-ător îmbrăc-abil re-îmbrac-abil a dez-brăca
RO fabrică a fabric-a fabric-at fabric-ație fabric-ator fabric-abil re-fabric-abil a dez-fabrica
RO inspirare a inspir-a inspir-at inspir-ație inspir-ator inspir-abil re-inspir-abil a dez-inspira


In linguas national, le formation de parolas derivate regularmente es generalmente perdite, pro exemple:

(RO) loc - a locui - locuitor - locuibil
(EN) place - to live - inhabitant - habitable
(RO) fapt - a face - facator - facubil
(EN) fact - to do - maker - doable

Conjugation del verbos[modificar | modificar fonte]

Persona Infinitivo Presente Passato Futuro
Regula infinitivo presente haber(conj) + participio va(conj) + infinitivo
Eu/Io a dansa dansez am dansat voi dansa
Tu dansezi ai dansat vei dansa
El/Ea danseaza a dansat va dansa
Noi dansam am dansat vom dansa
Voi dansati ati dansat veti dansa
Ei/Ele danseaza au dansat vor dansa
Persona Infinitivo Presente Passato Futuro
Regula infinitivo presente haber(conj) + participio va(conj) + infinitivo
Eu/Io a canta cant am cantat voi canta
Tu canti ai cantat vei canta
El/Ea canta a cantat va canta
Noi cantam am cantat vom canta
Voi cantati ati cantat veti canta
Ei/Ele canta au cantat vor canta
Persona Infinitivo Presente Passato Futuro
Regula infinitivo presente haber(conj) + participio va(conj) + infinitivo
Eu/Io a auzi aud am auzit voi auzi
Tu auzi ai auzit vei auzi
El/Ea aude a auzit va auzi
Noi auzim am auzit vom auzi
Voi auziti ati auzit veti auzi
Ei/Ele aud au auzit vor auzi



Vide etiam[modificar | modificar fonte]

Wikipedia
Le Romaniano ha su proprie edition de Wikipedia.

Referentias[modificar | modificar fonte]

Ligamines externe[modificar | modificar fonte]

Pecietta