Grammatica de Interlingua

De Wikipedia, le encyclopedia libere
Saltar a: navigation, cercar

Le grammatica de Interlingua es un grammatica anglo-romanic simplificate. Illo es plus simple que grammatica anglese o le grammatica del linguas romanic, germanic e slave.

Articulo[modificar | modificar fonte]

Le articulo definite es omnes "le", e le articulo indefinite es omnes "un". Illo exhibi nulle accordo in forma con le substantivo sequente (non cambia se per plural o per genere).

articulo definite articulo indefinite
le patre (sing.), le patres (pl.) un patre
le infante (sing.), le infantes (pl.) un infante
le amica (sing.), le amicas (pl.) un amica

Substantivo[modificar | modificar fonte]

Le grande majoritate del substantivos fini in un del vocales "-o" (fructo), "-a" (pagina), "-e" (libertate). "-o" occurre frequentemente. Quando le termination "-o" occurre in un parola que designa un esser masculin, le correspondente feminin pote esser representate per le mesme parola con le termination substituite per "-a". Le plural es formate per le addition de "-s". Si le substantivo ha final in un consonante le addition es "-es".

singular plural
fructo fructos
tempore tempores
planta plantas
generation generationes

Adjectivos[modificar | modificar fonte]

Le grande majoritate del adjectivos fini in le vocal "-e" (delicate, parve), o in un del consonantes -l, -n, -r, -c (natural, equal, american, par, cyclic). Adjectivos placiate immediatemente presso un substantivo seque le substantivo (normal e le plus frequente). Le adjectivo ha nulle inflexion o accordo adjectival. (Le parve femina es belle. Parve feminas es belle.) Grados de comparation de adjectivos es exprimite per le adverbios plus e minus.

adjectivo comparativo superlativo
grande plus grande le plus grande
bon minus bon le minus bon

Verbos[modificar | modificar fonte]

Le verbos in Interlingua non ha conjugation per pronomine. Tote le formas del verbo pro tote le pronomines: "io, tu, illo, nos, vos, illos" es identic. Le verbos in Interlingua fini a "-r" a infinitivo, e fini con "-a", "-e", o "-i" a presente, e le participio se forma con le fin "-te".

pronomine Infinitivo Presente Passate Futur Conditional
io, tu, illo
nos, vos, illos
crear crea creava creara crearea
io, tu, illo
nos, vos, illos
(formas composite)
crear crea ha create va crear velle crear

Le intention es que Interlingua sia, essentialmente, le "medio" de tote le linguas de origine europee.

Pronomines personal[modificar | modificar fonte]

Pronomines personal – singular
Persona Genere Nom. Pre. Obl. Refl. Genitivo
Prime io me mi, mie
Secunde tu te tu, tue
Tertie masc. ille le se su, sue
fem. illa la
neut. illo lo
Pronomines personal – plural
Persona Genere Nom. Pre. Obl. Refl. Genitivo
Prime nos nostre
Secunde vos vostre
Tertie masc. illes les se lor, lore
fem. illas las
neut. illos los

Pronomines demonstrative[modificar | modificar fonte]

Demonstrativos
Rolo Numero Genere Proximate Remote
Adjective iste ille
Pronomine Sing. masc. iste (ille)
fem. ista (illa)
neut. isto (illo)
Plur. masc. istes (illes)
fem. istas (illas)
neut. istos (illos)

Ligamines externe[modificar | modificar fonte]