Verbos in interlingua

De Wikipedia, le encyclopedia libere
Saltar al navigation Saltar al recerca
Verbos in interlingua
subclasse de: Verbo
parte de: interlingua


In Interlingua, le verbo esse assatis simple, proque generalmente se cambia solmente pro le tempore del action e le modo, e nulle altere typo de cambio. Al mesme tempore concernante le tempores grammatical simple, le cambios del verbo in Interlingua esse facite per cambiar solmente le fin del verbo, usualmente per reimplaciar le -r final:

Verbos con formas irregular optional[modificar | modificar fonte]

Existen tres verbos con formas irregular optional.

Infinitivo Presente Commento
esser es IED: "es, [so], [son], [somos], [sia], [era], [ser]"
vader va IED: "va, [van], [vamos]"
haber ha IED: "ha"

Formas regular simple[modificar | modificar fonte]

Typo ? -a- -e- -i-
Infinitivo -r -ar -er -ir
Presente - -a -e -i
Passato -va -ava -eva -iva
Futuro -ra -ara -era -ira
Conditionalo -rea -area -erea -irea

Tempores composite[modificar | modificar fonte]

Il ha tempores simple e composite, hic le composites (composite con verbos auxiliari):

del voce active:

  • Infinitivo perfecto: haber -ate, -ite, -ite; haber parlate, haber vidite, haber audite
  • (Presente) perfecto: ha -ate, -ite, -ite; ha parlate, ha vidite, ha audite
  • Passato perfecto: habeva -ate, -ite, -ite; habeva parlate, habeva vidite, habeva audite
  • Futur perfecto: habera -ate, -ite, -ite; habera parlate, habera vidite, habera audite

del voce passive:

  • Infinitivo passivo: esser -ate, -ite; -ite; esser portate, esser scribite, esser audite
  • Passivo presente: es -ate, -ite, -ite; es portate, es scribite, es audite
  • Passivo passato: era -ate, -ite, -ite; era portate, era scribite, era audite
  • Passivo (presente) perfecto: ha essite -ate, -ite, -ite; ha essite portate, ha essite scribite, ha essite audite
  • Passivo passato perfecto (=plusquamperfecto): habeva essite -ate, -ite, -ite; habeva essite portate, habeva essite scribite, habeva essite audite

Ligamines externe[modificar | modificar fonte]